Słodki Skarbiec na sobotę
Weekend dla wielu kojarzy się z zasłużonym odpoczynkiem po ciężkim tygodniu pracy, ale także jest to czas spotkań z rodziną. Gdy w odwiedziny przyjeżdżają dziadkowie, ciocie i wujkowie zawsze przywożą ze sobą cukierki, czekolady lub inne słodkości dla dzieci. Znikające w mgnieniu oka słodycze to problem, który jest dobrze znany rodzicom dzieci małych i we wczesno nastoletnim wieku. Tak samo dobrze im znany jest problem próchnicy.
Próchnica to według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, proces patologiczny umiejscowiony, pochodzenia zewnątrzustrojowego, który prowadzi do odwapnienia i proteolitycznego rozpadu twardych tkanek zęba.
Jest kilka przyczyn, których połączenie powoduje pojawienie się próchnicy – predyspozycje, źle dobrana dieta oraz działanie bakterii. Podczas spożywania posiłku bakterie rozkładają cukry obecne w pożywieniu, wytwarzając kwasy niszczące szkliwo zębów. Kluczowy jest tu czynnik czasu, w trakcie którego pokarm zalega w jamie ustnej. Im bardziej lepki pokarm i im słodszy, tym dłużej musi zostać przetrzymywany w jamie ustnej. Oznacza to, że równocześnie zostaje zwiększone ryzyko podatności zębów na negatywny wpływ kwasów.
Wpływ nawyków na próchnicę
Niepoprawne nawyki higieniczne oraz dietetyczne mają istotny wpływ na pojawienie się próchnicy. Dlatego ważne jest, aby zacząć uczyć dzieci już od najmłodszych lat o częstotliwości oraz dokładności szczotkowania zębów, a także aktywnego uświadamiania i reagowania na spożywanie niezdrowych produktów, do których między innymi zalicza się nadmierna ilość słodyczy.
Nie bez powodu problem próchnicy najczęściej dotyka dzieci. Podręcznikowo u człowieka w wieku 5-6 lat pojawia się już stałe uzębienie, a w wieku 12-14 lat kończy się okres wymiany uzębienia. To właśnie w tym czasie problem próchnicy może stać się już dużym zagrożeniem dla komfortu i zdrowia.
Wśród krajów europejskich Polska niestety nie znajduje się w czołówce państw, które mogą pochwalić się małą obecnością próchnicy wśród dzieci, a zajmuje jedne z ostatnich miejsc. Brak rzetelnej wiedzy oraz wypracowania odpowiednich nawyków żywieniowych powodują, że problem próchnicy wśród polskich dzieci i młodzieży jest nadal aktualny.
Sposób na budowanie zdrowych przyzwyczajeń
Jednym ze sposobów, który atrakcyjnie zaangażuje dzieci w budowanie zdrowych przyzwyczajeń, jest Słodki Skarbiec na sobotę. To tekturowe pudełko z otwieranym wieczkiem, do którego dzieci mogą odkładać sprezentowane słodycze. Ciekawy wygląd oraz dekoracyjność Słodkiego Skarbca sprawią, że będzie ono kojarzyło się z czymś miłym, niezwykłym i znacznie bardziej zachęci do wchodzenia w interakcję z nim.
Ideą Słodkiego Skarbca na sobotę jest zbieranie i przechowywanie słodyczy, aby nie zostały one zjedzone od razu. Dzięki niemu rodzic jest w stanie kontrolować co i w jakich ilościach spożywa dziecko, a ono uczy się zdrowych nawyków żywieniowych.
Słodki Skarbiec na sobotę jest prostym pomysłem, rozwiązującym problem nadmiernego spożywania słodyczy przez dzieci. Dodatkowo wpływa nie tylko na zdrowie dzieci, ale całej rodziny, ponieważ wszyscy domownicy muszą świecić przykładem i trzymać się zasad, wyznaczonych w ramach Słodkiego Skarbca na sobotę.
Skutki próchnicy objawiają się bólem, problemami podczas przeżuwania pokarmu, brakami w uzębieniu, tym samym drastycznie obniżając komfort i samopoczucie człowieka w trakcie codziennych czynności. Zbyt późne zdiagnozowanie próchnicy wiąże się z wysokimi kosztami leczenia. Próchnica oraz jej powikłania wpływa więc znacznie na jakość życia, a jej występowanie w Polsce na dużą skalę, sprawia, że jest to problem o znaczeniu społecznym.