Mali pacjenci pod wyjątkową opieką
Rozumiemy naszych małych pacjentów i wiemy, jak z nimi współpracować. Najważniejsza zasada brzmi: zanim dziecko stanie się pacjentem, powinno oswoić się z gabinetem i personelem stomatologicznym.
W kontakcie z najmłodszymi pacjentami niezwykle ważne jest zaufanie. Najlepiej zdobyć je podczas pierwszej wizyty, gdy dziecko nie odczuwa jeszcze bólu zęba i strachu. Ze względu na szereg uwarunkowań psychologicznych i anatomicznych, dziecko jest pacjentem, który wymaga szczególnej uwagi oraz wyjątkowej troski. Do każdego małego pacjenta podchodzimy indywidualnie i postępujemy bardzo delikatnie.
To niezwykle ważne, ponieważ uraz emocjonalny i ból zadany dziecku w gabinecie stomatologicznym poprzez nieumiejętne postępowanie może doprowadzić do powstania dentofobii czyli strachu przed jakimkolwiek leczeniem stomatologicznym w późniejszym wieku. Dzięki odpowiedniemu podejściu, cierpliwości i trosce o naszych najmniejszych pacjentów, unikamy przykrych doświadczeń, które mogłyby utrudniać wizyty w przyszłości.
Dentofobia (czyli strach przed wizytą u dentysty) u dzieci może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej towarzyszy jej nieregularny oddech, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość czy drżenie mięśni. Stres związany z wizytą u dentysty może doprowadzić do nadwrażliwości o typie lękowym. Aby tego uniknąć, warto już w drugim, trzecim roku życia odwiedzić gabinet dentystyczny.
Umiejętne podejście w pierwszych wizytach owocuje zdobyciem zaufania. A to z kolei wspiera budowanie potrzeby systematycznych wizyt u dentysty i zachowania zdrowia jamy ustnej.
Premedykacja – rozwiązanie wspierające.
U niektórych dzieci z negatywnym nastawieniem stosuje się premedykację. Leki podawane dziecku przed planowanym zabiegiem stomatologicznym mają na celu doprowadzić do wyciszenia psychicznego.
Rodzic też jest ważny!
Nie sposób jednak zapomnieć o niezwykle ważnej roli rodzica. Zalecamy, by rodzic cierpliwie i w prostych słowach tłumaczył dziecku na czym polega leczenie, czego może się spodziewać, a czego na pewno nie warto się bać. W żadnym wypadku nie wolno straszyć dziecka dentystą. Takie postępowanie potrafi pogrzebać najlepsze metody pracy z małym pacjentem, a także zrazić go do wizyt na długie lata.
Bezbolesne zabiegi stomatologiczne.
Stomatolodzy mają dziś do dyspozycji przynajmniej kilka metod zniesienia bólu. Do znieczuleń miejscowych, często u dzieci stosuje się komputerowy system komputerowy The Wand, który pozwala bezboleśnie podać środek znieczulający. W naszej praktyce
Będzie zabawnie?
Wykorzystujemy również podtlenek azotu (gaz rozweselający), który pomaga dzieciom przejść przez zabieg bez nieprzyjemnych doświadczeń.Dziecko nie traci przytomności. W najbardziej skomplikowanym przypadkach jest dostępna bezpieczna narkoza pod okiem doświadczonego anestezjologa.
Przeciwdziałanie dentofobii wśród dzieci
Najpierw lekarz poznaje małego pacjenta. Każdy dzielny pacjent wie, że rozmowa buduje więź, a zaufanie to podstawa sukcesu.
Gdy mały pacjent powie „A”, stomatolog pokazuje ząbki w kilkukrotnym powiększeniu na monitorze. To możliwe dzięki nowoczesnej kamerze wewnętrznej!
Lekarz mówi dzielnemu pacjentowi, co dzieje się z jego ząbkami i w jaki sposób może to wyleczyć. Przybijają piątkę i dzielnie przechodzą zabieg.